در هفته های پایانی سال ۲۰۱۷ بود که کمپانی انگلیسی مکلارن از یک جنگنده خیابانی با نام سِنا (Senna) رونمایی کرد
حال با گذشت نزدیک به دو ماه از آن تاریخ، مکلارن جزئیات بیشتری از این اتومبیل فوق سریع را منتشر کرده است. همانطور که پیش تر نیز اعلام شده بود، نیروی مورد نیاز سنا توسط یک موتور ۴ لیتری V8 تامین می شود. این موتور قادر است ۷۸۹ اسب بخار قدرت در دور ۷,۲۵۰ و ۸۰۰ نیوتن متر گشتاور در دور ۳,۳۰۰ تولید کند.

ناگفته نماند مکلارن ابر اتومبیل جدید خود را ماه آینده میلادی در نمایشگاه ژنو در معرض دید عموم قرار خواهد داد.

2018-mclaren-senna

در هفته های پایانی سال ۲۰۱۷ بود که کمپانی انگلیسی مکلارن از یک جنگنده خیابانی با نام سِنا (Senna) رونمایی کرد. در زمان معرفی اگر چه انگلیسی ها به مشخصات فنی دقیق سنا اشاره ای نداشتند، اما قول دادند که این خودرو از عملکردی خیره کننده برخوردار خواهد بود.

با توجه به نسبت قدرت به وزن ایده آل (۶۵۹ اسب بخار برای هر تن)، مکلارن سنا عملکردی مثال زدنی از خود به نمایش می گذارد. این خودرو برای رسیدن به سرعت ۶۰ مایل (۹۷ کیلومتر) در ساعت تنها به ۲٫۸ ثانیه زمان داشته و در صورت فراهم بودن مسیر مستقیم می تواند به حداکثر سرعت ۲۱۱ مایل (۳۴۰ کیلومتر) در ساعت دست پیدا کند.

2018-mclaren-senna

در همان نگاه نخست به سنا می توان متوجه شد که مکلارن در طراحی این ابر اتومبیل تاکید ویژه ای بر روی ایرودینامیک داشته است. در سرعت ۱۵۵ مایل (۲۵۰ کیلومتر) در ساعت، اسپلیترهای جلو و باله عظیم عقب نیروی پایین برنده یا همان داون فورسی برابر با ۸۰۰ کیلوگرم ایجاد می کنند. جالب اینکه باله بزرگ عقبی با وجود وزن تنها ۴٫۸۷ کیلوگرمی قادر است در سرعت های بالا تا ۱۰۰ برابر وزن خود نیروی پایین برنده بوجود بیاورد.

شتاب صفر تا ۱۲۴ مایل (۲۰۰ کیلومتر) سنا نیز ۶٫۸ و زمان لازم برای پیمودن مسافت یک چهارم مایل ۹٫۹ ثانیه اعلام شده است. بد نیست بدانید این زمان برای ابر اتومبیل هایی مثل بوگاتی ویرون و فراری لافراری به ترتیب ۱۰٫۱۷ و ۹٫۸ ثانیه است. مکلارن P1 نیز رکوردی مشابه با لافراری دارد.

2018-mclaren-senna (10)

2018-mclaren-senna (10)

2018-mclaren-senna

2018-mclaren-senna

2018-mclaren-senna

بر اساس برنامه ریزی های مکلارن، فقط ۵۰۰ دستگاه از سنا در رنگ های نارنجی، آبی، مشکی، سفید و خاکستری تولید خواهد شد. برای خرید این سوپر اتومبیل انگلیسی باید ۹۵۸,۹۶۶ دلار به اضافه مبلغ مالیات کنار گذاشت. این رقم حدود سه و نیم برابر بیشتر از مدلی مثل ۷۲۰S است، با این حال آیا سنا عملکردی سه برابری ارایه می کند؟

وظیفه انتقال قدرت به چرخ های عقب در سنا بر عهده یک گیربکس هفت سرعته دو کلاچه گذاشته شده است. به دلیل وزن ۱,۱۹۸ کیلوگرمی، سنا بعد از مدل افسانه ای F1 دومین خودروی سبک ساخت مکلارن است که امکان نصب پلاک بر روی آن وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *