وب سایت جی اس ام – میلاد احرامپوش: طرح ثبت مشخصات گوشی‌ها در ایران که با عنوان طرح رجیستری شناخته می‌شود از اواخر مهرماه برای مبارزه با قاچاق موبایل و شناسایی گوشی‌های غیرقانونی وارد فاز اول اجرا شده است
علی‌رغم همه‌ی این تهمیدات، طبق گفته‌ی این مقام مسئول اگر فروشنده به مشتری گوشی قاچاق فروخت، خریدار باید کالا را به فروشنده پس بدهد. اگر فروشنده از پس گرفتن گوشی امتناع کرد، مشتری می‌تواند به سامانه سازمان تعزیرات حکومتی به آدرس tazirat135.ir ، قسمت «ثبت شکوائیه» موضوع را پیگیری کند.

گفته می‌شود که چهار سامانه‌ برای احراز اصالت گوشی وجود دارد. پیامکی، USSD، تلفن گویا و اینترنتی. یک مقام مسئول در وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: سامانه‌ی همتا برای انجام کلیه امور در طرح ثبت تلفن همراه در نظر گرفته شده است. سامانه پیامکی به شماره ۷۷۷۷، کد دستوری USSD به شماره #۷۷۷۷* و تلفن گویا و مرکز تماس به شماره ۰۹۶۳۶۶ وجود دارد. سامانه تحت وب به آدرس http://hamta.ntsw.ir نیز مرجع اصلی است و تمامی درگاه‏های فوق‏ الذکر به این سامانه متصل‏ اند. برنامه‏ریزی بر این است که این سامانه‏ها به زودی و پس از اعلام اولین مدل های مشمول طرح به صورت کامل در دسترس مردم قرار گیرد.»

حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی طرح ثبت تلفن همراه طی روزهای گذشته اعلام کرده بود که گوشی‌های اپل X که در بازار به فروش می‌رسد قاچاق است. و تا کنون هیچ ثبت سفارشی توسط وارد کنندگان قانونی این برند ثبت نشده است. وی به خریداران هشدار داد که از خرید این مدل قبل از استعلام از طریق سامانه و دریافت پاسخ مثبت، امتناع کنند. این در حالیست که فروشگاه های اینترنتی معتبر هیچکدام این مدل گوشی را در سبد محصولات خود ندارند.

در این میان فروشگاه‌های اینترنتی بخش عمده سهم ۱۰ درصدی گوشی‌هایی که به شکل قانونی وارد می‌شوند را در اختیار دارند. این فروشگاه‌ها در عمل مهم‌ترین بخش این بازار گسترده بوده‌اند که کالای خود را در سال‌های گذشته از مبادی قانونی وارد کشور کرده‌اند و حال با ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها می‌توانند امکان ادامه طرح را فراهم کنند و جلوی افزایش بی‌دلیل قیمت گوشی‌ها را بگیرند. به عنوان یک نمونه می‌توان به آمار موسسه‌ی تحقیقات بازار GFK اشاره کرد. طبق آمار منتشر شده از طرف این شرکت در سه ماه تابستان سال ۱۳۹۶ به طور متوسط هر ماه ۶۳۰ هزار دستگاه گوشی موبایل در بازار ایران به فروش رسیده است. با توجه به سهم ۱۰ درصدی گوشی‎‌های قانونی می‌دانیم در هر ماه تنها حدود ۶۳ هزار گوشی غیرقاچاق در کشور فروخته شده است.